The Festival

About

Ecstatica is a Weekend Festival experience in the magical Ecovillage in Hainburg located on the border of 3 cultures – Austria, Slovakia and Hungary with international DJ’s, facilitators & musicians.

The culture of Ecstatica does not matter who you are, what you do, where you come from, or how big your social media presence is. It is a culture that creates a safe space where identity is forgotten, true self is discovered, and authentic love is embraced. Ecstatica is, “A Celebration of Life Devoted to Awakening Our Full Human Potential “.

Featuring world class teachers in Breathwork, Ecstatic Dance, Contact Improvisation, Yoga, Meditation and much much more…

Ecstatica je víkendový zážitkový festival v magickej Ecovillage v Hainburgu umiestnenej na rozhraní troch kultúr – Rakúsko, Slovensko a Maďarsko. Kultúra na festivale Ecstatica ťa víta a prijíma presne tak ako sa práve cítiš, bez ohľadu na to odkiaľ si, kým si a čo robíš. Je to kultúra bezpečného priestoru, kde sa môžeme oslobodiť od nánosov našej identity a rolí a dať priestor nášej skutočnej esencii a autentickému prejavu. Ecstatica je oslavou života venovaného prebúdzaniu nášho plného potenciálu.

Môžete sa tešiť na lektorov v oblasti Embodiment, Breathwork, Ecstatic Dance, Kontaktnej improvizácie, Tantry, Yogy, Meditácie and oveľa viac…

Fotky a videá z predchádzajúcich festivalov.

< check out photos & videos from our previous festivals >

Program

The full 3 Day schedule in English can be found here 

/Detailný program v slovenčine na piatok, sobotu a nedeľu môžete nájsť TU.

Confirmed Artists to date/Potvrdení umelci doteraz:

Ecstatic Dance: Pascal de Lacaze, Ecstatic Maya, DJ NativeMind, Wilqit, Guy Barrington

Workshops & Musicians: Lana Sharp (US), Sabine Sonnenshein (AT), Rashee Chauhan (India), Martin Vrabko & Lucia Pajszerova (SK), Katka Lumina & Viliam Zmeták (SK), Rasťo Michalík (SK), Alma Indira (SK/HU), Pavol Nosko (SK), Tina Burgweiser (SK/AT), Marketa Faustova (CZ), Anna Oracul Vašinová (CZ), Andres Navarette (Mexico), Magdaléna Takáčová (SK), Alma Indira (SK/HU), Monika Airi Kysková (SK), Natália Klemanová (SK), Javor Divotvor (SK), Kristína Zem (SK), Romi Benčíková (SK), Rudy Sokol (SK), Tono Popovič (SK), Eva Solea (SK)

Travel & Accommodation

You can get to Hainburg an der Donau in 15-20 mins by car or by bus from Bratislava or in 45 mins by car, bus or train from Vienna. There will be a limited number of camping tickets to max. 100 people and also a few tiny houses  2 people. Please let us know if you would like to book one as there are only 2 of these left available. The overall maximum festival capacity is 180 people. If you are coming from far and don’t want to stay in a tent, there are also other accommodation options available in Bratislava as it is only 15 mins from this town by car or bus. Check out airbnb or booking. 

Do Hainburgu sa môžete dostať za 15-20 min. autom alebo autobusom z Bratislavy alebo za 45 min. autom, autobusom alebo vlakom z Viedne. V areáli Ecovillage Hainburg bude vyhradený priestor na stanovanie – max. 100 osôb, lístky v predaji na víkendový festival vrátane campingu do vypredania 🙂 Budete mať možnosť prespať aj vo VIP drevených traileroch a tiny houses, z ktorých sú už len dva k dispozícii. Pokiaľ by ste si chceli na 16-18.4. objednať tiny house, napíšte nám čo najskôr. Ak nechcete stanovať, môžete si objednať ubytovanie aj cez airbnb alebo booking v Bratislave, keďže Hainburg je len 15 min autom alebo autobusom od Bratislavy.

The Venue

The Ecstatica festival site will be created and built in the beautiful space of the newly built Ecovillage Hainburg which is set in the heart of Hainburg an der Donau just a few meters from the river Danube. The whole space of the festival will be strictly no drugs and alcohol allowed. 

Ecstatica Festival sa bude konať v krásnom prostredí novo postavenej Ecovillage Hainburg, ktorá sa nachádza v srdci Hainburgu len pár metrov od Dunaja. Celý priestor a event bude výlučne bez drog a alkoholu.